YENİ EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLADI PEKİ NE YAPMALIÜlkemizde her yıl eylül ayında başlayan yeni eğitim ve öğretim yılı başlamış oldu. Eylül ayı her ne kadar hüzün ayı olsa da öğrenciler için heyecan ayıdır.

      Yeni bir okula yerleşenler için ise, yeni bir öğretmen yeni arkadaşlar demektir. Sanki yeni bir dünyaya girmek gibidir. Yeni program, yeni proje, yeni mesuliyetlerdir. Yeni bir sayfa açmak, kabuk değiştirmek yenilenmek gibidir.

     Özellikle uzun yaz tatilinin ardından, dinlenilmiş, taptaze bir enerji ile ilkbaharda yeni açmış yaprak, çiçek gibidir öğrenciler. Tabi öğrenciler haricinde fazla belli etmeseler de aslında veliler iki kat daha fazla heyecanlıdırlar. 

      Çocuklarımız ilk önce rol model aldıkları anne-babadan sonra okulla beraber öğretmenleri rol modelleri olur. Bu durumda dikkatli olmada fayda vardır. Öğretmenler haricinde arkadaşlarından da etkilenmeleri kaçınılmazdır. Çocuklar bu anlamda sürekli izlenmelidir. Ahlaki değerleri ailemize uymayan öğretmen ve arkadaşlarını taklit ettiklerini fark ettiğimizde onları uyarmalı ve bilinçlendirmeliyiz ki olumsuz ahlakları benimseyip nefislerinde yaşamasınlar.

      Öte yandan başka okul kazanıp giden öğrenciler, yerleştikleri ev ve yurtlarda her türlü ihtiyaçlarını kendi başlarına karşılamak durumunda olduklarından her bir öğrenci yeni bir birey olma yoluna girmiş olur. Her öğrenci ilk zamanlarda zorlanmasına rağmen bir şekilde üstesinden gelmeye başlar. Aileden bağımsız hayata tutunmaya başlar. Hatta yaşadıkları zorluklar onları olgunlaştırır ve yetiştirir. 

      Üniversite ortamları her türlü çirkefliğin yaşandığı ortamlardır. Aile terbiyesi almış olmalarına rağmen gençlerimizin kötülüklere bulaşmaları kaçınılmazdır(Allah muhafaza). Bu durumda bilinçli olsalar bile gençlerimizin okul dersleri haricinde düzenli olarak İslami derslere katılmaları sağlanmalıdır. En az haftada bir kezde olsa tabiri caizse imanlarını tazelemelidirler. Bu konuda Allah'a çok şükür ki hemen hemen her ilde bulunan İslami derneklerin çalışmalarından faydalanılabilir. Okul ve eğitimleriyle dünyalıklarına yatırım yaptıkları gibi İslami ders halkalarıyla ahiretlerine de yatırım yapmalıdırlar.

     Allah-u Teala beyinlerinin alıcı olduğu ve hayra da şerre de meyilli oldukları bu dönemlerinde gençlerimizi insi ve cinni şeytanların şerrinden korusun. Hak yola yönlendirsin. Ve ayaklarını bu yolda sabit kılsın.

     Tekrardan, yeni eğitim ve öğretim yılının bütün gençlerimize hayırlara vesile olmasını diliyor, onları Rabb-i Zülcelale teslim ediyorum. Selam ve dua ile...

foto
Yazar: Saadet SARITUNÇ
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal