PALU`DA GİRİŞİMCİLİK

 

Allah'ın Selamı ve Rahmeti üzerinize olsun!..

 

Üç aylık bir süre zarfın'da işlerimizin yoğunluğun'dan sitemize yazılar kaleme alamadık acizane olarak sizler de bizi mazur görmenizi rica ediyoruz.

 

Uzun bir süre ne yazsak daha iyi..(?) ya da daha faydalı olur..(?) derken geçenler de aklıma birden; PALU'muza dair O kadar yazacak çok şeyler var ki! Neden yaz(a)mıyoruz..(?) bilmem ama bir de bu yönde yazalım belki birilerini gerçek anlamda vicdani harekete getirir diye; " GİRİŞKENLİK..." başlığı ile Bismillah!..diyerek bu yola girdik ve Rabbim hayr eyleye inşaallah!!

 

Sevgili ve Çok kıymetli hemşehrilerim!

Size konu başlığımıza sebep olan bir gerçek hayat hikayesiyle yazayım.

-Rahmetli babam; Molla-Hacı Osman,

Eniştem hakkında her zaman sarf ettiği bir sözü vardı.

Kelimeyi biraz Zazaca biraz da Türkçeleştirerek şöyle derdi:

 

-Girici'w! yani "Girişkendir!" anlamında,beki bu kelimeyi tam olarak telafuz edemediğinden,belki de dil alışkanlığından bilinmez ama bu şekilde vurgulaması gerçekten mükemmeldi.

Peki bunu söylemesine sebep neydi (?)diyeceksiniz(!)

 

Şöyle ki;

Eniştem, atalarımızın deyimiyle; "tuttuğunu koparan" ve de "İşini bilen"

"İşinin üstüne üstüne giden"asla pes etmeyen azimkar bir kişiliği var.

Tüm bunları Onu övmek için değil misal getirmek için yazıyorum.

Sahi bu memlekette böylesi kaç tane sayabiliriz ki..?

Eniştemin siyasilerden politikacılara, İş adamalarından esnafa kadar çevresi geniş bir şahsiyet olduğu ve bu meyanda bir çok işini hal ettiği için bu deyimler bu tür kişilere söylenmiştir. Halk olarak bu türden kişileri hep takdir edegelmişizdir.

PALU'muz da acil yapılması gerekenleri maddeler halinde bir çok arkadaşımız gerek buradan, gerekse diğer sitelerden yazdı ve yazmaya da devam ediyor.

 

Biz şehrimizden uzun süredir uzakta yaşıyoruz buna sebepte; ekmek parası için yani mecburi olarak dışarıdayız Rabbimiz'e çok şükür ki yine de çalışıyoruz ama bu da nasip meselesi... Hepinizin malumudur ki PALU İlçemiz de uzun süre Ben, Rahmetli Babamla, Rahmetli Amcam ve Abim'de esnaflık yaptık ama gel gör ki işlerin kötüye gitmesiyle mecburen işletmemizi kapatmak zorunda kaldık. Gönül isterdiki bu işin bir alternatifi olsun da devam edelim ama ol(a)madı O başka...Ya Nasip!!

 

PALU'da acil mi acil yapılması gerekenler var, özellikle iş alanın da, demiş idik ve yineliyoruz bunu...

MESELA;

1-      Tarihi yerleşim yeri olan eski PALU ve eserleri bir an evvel den Turizme uygun hale getirilip ve derhal Turizme açılmalıdır ve meyan da gerek medya da, gerekse sosyal medya da reklamı yapılıp gündem de tutulmalıdır. (Şuan bitmek üzre olan bir takım restorasyon çalışmaları var ve hizmette emeği geçen yetkili kuruluşları kutluyorum.)

Ayrıca,

KALE HOTEL gibi bir yapıyı ilk kez İlçemize kazandıran Hotel sahiplerini de takdir ediyorum ve inşaallah bu hizmet diğer yatırımcılara ön-ayak olur.

 

2-Devlet yetkilileri ve PALULU iş adamları ilk etap da Esentepe mahallesi (yeni yerleşim alanı)'na uygun görülen araziye bir Cam fabrikası ve bir Salça Fabrikası kurabilirler. Çünkü Camın  ham maddesi olan kumu İlçemiz den geçen Murat nehri kenarın dan temin edilebilir. Salça işinin ham maddesi olan domatesi de; köylerimiz'den de temin edebilir.

 

3-İlçemiz den geçen Murat Nehri çevresi;özellikle bir doğa harikası olan KARŞI BAHÇELER Mahallesin de Nehir boyun da uygun alana Alabalık Tesisi mümkünse yapılabilinir.Ayrıca Mesire alanı yapılıp reklamına önem verilebilinir.

 

 

4-Son olarak;

Devletimizin bir an evvel iki kardeş İlçe olan;

PALU ve KOVANCILARI İl konumuna getirmek için bir takım adımlar atabilir ve bunu gerçekleştirebilirler. Burada özellikle PALULU Milletvekillerine ve ELAZIĞ belediye başkanına çok iş düşmektedir. Ayrıca Palu Kaymakamının  aracılığı ile valilikde devreye girebilir.

 

 

Ve kısaca diyoruz ki;

 

PALU SEVDALISI olan herkes ve imkanları da çok iyiyse buyursun yatırımını memleketine yapsın ve hem kendisi kazansın, hemde hemşehrileri onun vesilesi ile ekmek kazansın.

Wallahi durumuz iyi olunca İlçeden kaçıp dışarıya yatırım yapıyorsak bizim Sevdamız eksiktir ve de yanlıştır.

 

Azmederek, yeise kapılmadan kararlı bir İnsan ya da bir Millet her daim başarılı olur.

 

 

Çaba ve gayret bizden Tevfik Allah(CC)'dandır.

 

 

Selam ve dua ile...

 

foto
Yazar: Yusuf ŞAHİN
44 Cali
8 ay önce

Malatyadaki palulular paluya geri dönse Palu il olur ben size diyem

44ccc44
8 ay önce

Malatyamızı rahat bırakın yeter

44 Malatya
8 ay önce

Palu il olsun da Malatya’yı terkedin dönün Palu ya

Palulular
8 ay önce

Malatyalıların yakasından düşün!

YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal