Mısır’da tehditlere rağmen seçimlere katılım düşük oldu
Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde halka yönelik tehditlere rağmen sandığa gidenlerin oranı yüzde 40'ın altında kaldı.
Mısır’da tehditlere rağmen seçimlere katılım düşük oldu

Mısır’da cumhurbaşkanlığı seçimlerinin resmi olmayan ilk sonuçları, darbeyle iktidara gelen Abdülfettah es-Sisi’nin seçimleri beklendiği gibi kazanacağını gösteriyor. Hükümet yanlısı medya, Sisi’nin ciddi bir rakibinin olmadığı seçimlere katılım oranının yüzde 40 civarında olduğunu bildirse de Reuters haber ajansı, seçimi gözlemleyen iki kaynağa dayandırdığı haberinde katılım oranını yüzde 40'ın altında olarak açıkladı.

Ülkede pazartesi sabahı başlayan oy verme işlemi 3 gün sürmüş ve sandıklar dün akşam kapatılmıştı. Mısırlı yetkililer, seçimlere meşruiyet kazandırmak için katılım oranını artırma yönünde çaba gösterdi.

Bölge valileri ve diğer yetkililer, halkı sandıklara çekmek için teşvikler, para ödülleri teklif etti ve hatta bazı durumlarda tehdide başvurdu. Ulusal Seçim İdaresi, seçimleri boykot edenlere 30 dolar ceza kesmekle tehdit etti. Sisi yanlısı köşe yazarlarının egemen olduğu yerel medya da halkı oy kullanmaya çağırdı. Seçimlerin öncesinde de çok sayıda olası aday tutuklandı ya da baskılar nedeniyle yarıştan çekildi.

Resmi sonuçların 2 Nisan’da açıklanması bekleniyor. (İLKHA) 

  

Kategori:
YORUM YAPIN(üye olmadan da yorum yapabilirsiniz)
Yorumla
İptal

KATEGORİ HABERLERİ

-